18 & 19 Mαρτίου 2023. Τελικοί Περιφερειακοί Ρητορικοί Αγώνες Πελοποννήσου

Σε κλίμα χαράς και γιορτής του λόγου ολοκληρώθηκαν στις 18 και 19 Μαρτίου 2023 οι 7οι τελικοί Μαθητικοί Αγώνες Ρητορικής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Πελοποννήσου. Την αξιόλογη αυτή δράση συνδιοργάνωσε και φέτος το Τμήμα Φιλολογίας με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Πελοποννήσου σε συνεργασία με τον Γενικό Σύμβουλο Φιλολόγων Μεσσηνίας, Κ. Ιωάννη Σόλαρη, το Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.), την Ένωση για την προώθηση της ρητορικής στην εκπαίδευση και το πρόγραμμα Υou Lead της Action Aid Hellas. Τον θεσμό των ρητορικών αγώνων Πελοποννήσου στηρίζουν γονείς, καθηγητές/τριες, μαθητές/τριες, φοιτητές/τριες από όλη την Πελοπόννησο, από τους Νομούς Αργολίδας, Κορινθίας, Λακωνίας, Αρκαδίας, Ηλείας και Μεσσηνίας.
Εκ μέρους του Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε. θα θέλαμε να απευθύνουμε θερμές ευχαριστίες στην «ψυχή» της διοργάνωσης, την Επίκουρη Καθηγήτρια, κ. Ελένη Βολονάκη για την ευγενική φιλοξενία και τον μεταδοτικό ενθουσιασμό της κατά τη διάρκεια του διήμερου, καθώς και στα μέλη μας Φωτεινή Εγγλέζου και Αναστασία Μενδρινού για τη συμμετοχή τους στην κριτική επιτροπή των αγώνων.