Εισηγητές-Εισηγήτριες

Αραβανή Ευαγγελία – Μπλιούμη Αγλαΐα

Αραβανή Ευαγγελία: ΣΕΠ στο πρόγραμμα «Δημιουργική Γραφή», Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (Ε.Α.Π), Διδάσκουσα Σχολής Επιστημών Αγωγής, Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης Ε.Κ.Π.Α Διδακτική μεθοδολογία – Διδακτική Νέων Ελληνικών

Μπλιούμη Αγλαΐα: ΣΕΠ στο πρόγραμμα «Δημιουργική Γραφή», Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (Ε.Α.Π), Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Γερμανικής Φιλολογίας, Ε.Κ.Π.Α. Γερμανική Λογοτεχνία και Πολιτισμός

Τίτλος Εισήγησης: «Όταν η τέχνη του ρητορεύειν συναντά την τέχνη του γράφειν: Αναπτύσσοντας ρητορικές δεξιότητες με τη συνδρομή της δημιουργικής γραφής»

Εγγλέζου Φωτεινή

Διδάσκουσα στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο, Συντονίστρια Ε.Ε. ΠΕ70 Πειραιά, Πρόεδρος του Ινστιτούτου Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.)

Τίτλος Εισήγησης: «Οxford Debates για Νέους στη Διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών»

Ζέττα Σύλια

Φιλόλογος 3ου Γυμνασίου Σερρών, Μέλος του Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.

Τίτλος Εισήγησης: «Όμιλος Ρητορικής στο σχολείο: Μια πρόταση-πρόσκληση εισαγωγής της τέχνης του Λόγου στη διδακτική πράξη»

Καλαματιανού Mαρία

Δρ, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου, ΠΕ 70 6ο ΠΕΚΕΣ Αττικής

Τίτλος Εισήγησης: «Το μοντέλο παρατήρησης έργων τέχνης «Artfull Thinking» και η αξιοποίηση των ΤΠΕ στη διδασκαλία των Εικαστικών. Παράδειγμα διδακτικού σεναρίου προσανατολισμένου στις παραπάνω εκπαιδευτικές τεχνικές»

Καλούδη Ευαγγελία

Δρ Παιδαγωγικής, Φιλόλογος στο Μουσικό Σχολείο Αλίμου

Τίτλος Εισήγησης: «Η Ρητορική της Ερμηνείας: Σκέψεις και δοκιμές για την αξιοποίηση ρητορικών παιχνιδιών στη διδασκαλία της λογοτεχνίας»

Κονδύλη Βαρβάρα – Εγγλέζου Φωτεινή

Κονδύλη Βαρβάρα, DTM (Distinguished Toastmasters Member/Διακεκριμένο Μέλος των Toastmasters)

Φωτεινή Εγγλέζου, DTM (Distinguished Toastmasters Member/Διακεκριμένο Μέλος των Toastmasters)

Τίτλος Εισήγησης: «Οι Toastmasters στη ζωή μας: Όμιλοι ρητορικής ενηλίκων και το Πρόγραμμα Ηγεσίας για Νέους»

Λαζαρίδης Θ. Ιωάννης

Δρ Διδακτικής Μαθηματικών

Τίτλος Εισήγησης: «Η τέχνη του λόγου και η διδασκαλία – μάθηση των Μαθηματικών»

Λαλιώτου Eυσταθία –  Τρίγκα Νάγια

Λαλιώτου Ευσταθία (Ελληνογερμανική Αγωγή), Τρίγκα Νάγια (Πρότυπο Βαρβάκειο Γυμνάσιο), φιλόλογοι, εκπαιδεύτριες ρητορικής, μέλη ΔΣ Ελληνικής Ένωσης για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση

Τίτλος Εισήγησης: «Η εργαλειοθήκη του σύγχρονου εκπαιδευτή ρητορικής: το παράδειγμα της Ρητορικής Ομάδας Εκπαιδευτικών»

Λαπουρίδου Αλεξάνδρα

Καθηγήτρια Αγγλικών, Αναπληρώτρια Γενική Διευθύντρια του Κολεγίου «ΔΕΛΑΣΑΛ» Θεσσαλονίκης

Τίτλος Εισήγησης: «Rhetoria»

Μάμαλη Εύη

Εκπαιδευτικός, MEd Διδακτικής και Αναλυτικών Προγραμμάτων

Τίτλος Εισήγησης: «Η δια του θεάτρου ρητορική μαθητεία: Μεταβαίνοντας από τη σωματικότητα στο στοχασμό«

Μαριβίδου Ντίνα

Υπεύθυνη του Τμήματος Γαλλικών Σπουδών του Κολεγίου «ΔΕΛΑΣΑΛ» Θεσσαλονίκης

Τίτλος Εισήγησης: «Conseil des Jeunes Citoyens» (Συμβούλια Νέων Πολιτών)

Μέλλιου Κυριακή

Δρ, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου, ΠΕ60, 6ο ΠΕΚΕΣ Αττικής

Τίτλος Εισήγησης: «Η προσέγγιση «Έντεχνος Συλλογισμός» του Πανεπιστημίου Harvard – Εφαρμογές στο Νηπιαγωγείο»

Μενδρινού Ιωάννα

Δρ Θεατρολογίας, Νηπιαγωγός, Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας Διεύθυνσης Π.Ε. Δ΄ Αθήνας, Ειδική Γραμματέας στο Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.)

Τίτλος Εισήγησης: «Θέατρο και Ρητορική παιδεία: Η τέχνη της εικόνας του λόγου και η συμβολή της στην καλλιέργεια ρητορικών πολιτών»

Μπόμπας Χ. Λεωνίδας

Συγκριτικός της Εκπαίδευσης – Ψυχολόγος «HellenicPedagogicalCosmos»

Τίτλος Εισήγησης: «Καθημερινές σχολικές πρακτικές στοχεύοντας στην ανάπτυξη του προφορικού λόγου μαθητών/τριών του δημοτικού σχολείου»

Νεράντζης Νικόλαος

Φυσικός στην Ειδ. Αγωγἠ & Εκπ/ση, 1ο Γυμνάσιο Θέρμης

Τίτλος Εισήγησης: «Ο επιστημονικός λόγος στις Φυσικές Επιστήμες«

Ντούπα Ευαγγελία – Μανούσου Ευαγγελία

Ντούπα Ευαγγελία, Φιλόλογος, M.Ed. στις Επιστήμες της Αγωγής

Ευαγγελία Μανούσου, Δρ, Εκπαιδευτικός – Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου

Τίτλος Εισήγησης : «Η τέχνη του λέγειν και του αντιλέγειν στη διδασκαλία της ιστορίας»

Σουρίδη Παναγιώτα

Φιλόλογος- 3ο Γυμνάσιο Αργυρούπολης, ΜΔΕ στη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής ως Δεύτερης/ Ξένης γλώσσας, ΜΑ στην Εκπαιδευτική Ηγεσία

Τίτλος Εισήγησης: «Ομιλείτε παρακαλώ!»

Σωτηρίου Μενέλαος

Ο κ. Μενέλαος Σωτηρίου (BSc Mathematics,) δραστηριοποιείται στο χώρο της επιστημονικής δημοσιογραφίας και της επικοινωνίας της επιστήμης με 18 χρόνια διεθνούς εργασιακής εμπειρίας.

Τίτλος Εισήγησης: «Επικοινωνία Επιστήμης: Βιωματικές πρακτικές για τη Διδασκαλία Θετικών Επιστημών»

Βασιλείου – Δαμβέργης, Αλέξανδρος – Νεκτάριος

Δρ Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης

Τίτλος Εισήγησης: «Η διδασκαλία της αρχαίας ιστορίας στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση με τη δραματοποίηση σημαντικών ιστορικών προσώπων που επιχειρηματολογούν» (αναρτημένη ανακοίνωση – poster)