Προσκεκλημένοι Ομιλητές

Žagar Ž. Igor

Kαθηγητής Ρητορικής και Επιχειρηματολογίας στο Πανεπιστήμιο Primorska της Σλοβενίας, Ερευνητής και Πρόεδρος του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Έρευνας της Λιουμπλιάνα.

Τίτλος εισήγησης: «Η Ρητορική στα Αναλυτικά Προγράμματα της Σλοβενίας. Δεκαπέντε χρόνια μετά».

Βλαχόπουλος Σπύρος

Καθηγητής Νομικής Σχολής Αθηνών, ΕΚΠΑ

Τίτλος εισήγησης: «Ρητορική και Νομική Επιχειρηματολογία».

Βολονάκη Ελένη

Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου

Τίτλος εισήγησης: «Η Ρητορική στην Κλασική Αθήνα»

Καλλιγάς Παύλος

Διευθυντής του Ευρωπαϊκού και Πολιτιστικού Κέντρου Δελφών

Τίτλος εισήγησης: «Το σύστημα αξιολόγησης των ομιλητών στους αγώνες αντιλογίας».

Καψής Παντελής

Δημοσιογράφος

Τίτλος εισήγησης: «Η Ρητορική των Ψεύτικων Ειδήσεων (fake news)».

Παιονίδης Φιλήμων

Καθηγητής Ηθικής και Πολιτικής Φιλοσοφίας, Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής ΑΠΘ.

Τίτλος εισήγησης: «Οι Δώδεκα ένορκοι του Reginald Rose: Ένα θεατρικό έργο ως πύλη εισόδου στην κριτική επιχειρηματολογία».

Παπαδοπούλου Σμαράγδα

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Διδακτικής της Νεοελληνικής Γλώσσας, Διευθύντρια του Εργαστηρίου Μελέτης Απόδημου Ελληνισμού και Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης, Π.Τ.Δ.Ε. Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Τίτλος εισήγησης: «Ο πειστικός λόγος από την αρχαία ελληνική ρητορική στην σύγχρονη νεοελληνική δίγλωσση εκπαίδευση του απόδημου ελληνισμού: διδακτικά σχεδιάσματα».

Χατζής Αριστείδης

Καθηγητής Φιλοσοφίας Δικαίου & Θεωρίας Θεσμών στο Τμήμα Ιστορίας & Φιλοσοφίας της Επιστήμης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Τίτλος εισήγησης: «Ακούς μόνο ό,τι θέλεις ν’ ακούσεις: Η πλάνη της αυτοεπιβεβαίωσης και τα ζοφερά αποτελέσματά της»