9.1.2019. Πραγματοποίηση 3ου webinar για τη Βιοτεχνολογία (Erasmus+ KA2 Odyssey)

Την Πέμπτη 9 Ιανουαρίου 2019 και ώρες 12.30-14.00 πραγματοποιήθηκε το τρίτο webinar αναφορικά με τον εκπαιδευτικό οδηγό «Βιοτεχνολογία: Υγεία και Περιβάλλον» του ευρωπαϊκού ερευνητικού προγράμματος Odyssey»Oxford Debates για Νέους στη Διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών».

Η συγγραφέας του εκπαιδευτικού οδηγού, κ. Παναγιώτα Αργύρη, Mαθηματικός, Μ.Sc., M.Ed., μέλος του Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε., παρουσίασε τις βασικές αρχές της Βιοτεχνολογίας και μας έκανε μια μεγάλη έκπληξη! Από το Εργαστήριο Φυσιολογίας της Ιατρικής Αθηνών μαζί με τον διακεκριμένου επιστήμονα της Μοριακής Βιολογίας, Παναγιώτη Λεμπέση, τoν οποίο και ευχαριστούμε θερμά για τη συμμετοχή του, δόθηκε η δυνατότητα σε εκπαιδευτικούς και μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Odyssey, να περιηγηθούν, εικονικά, στους χώρους των εργαστηρίων της Ιατρικής, να σκεφτούν νέες επαγγελματικές δυνατότητες που ανοίγονται μέσα από τη μελέτη της Βιοτεχνολογίας αλλά και να γνωρίσουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της βιοτεχνολογίας στη ζωή των ανθρώπων και του περιβάλλοντος. Ένας ακόμα αγώνας αντιλογίας Odyssey περιμένουμε να πραγματοποιηθεί με επιτυχία στα σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα! Το ταξίδι Odyssey συνεχίζεται!