26.11.2019. 2o Webinar Odyssey: Η εξερεύνηση του διαστήματος

Tην Τρίτη 26 Νοεμβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε το δεύτερο webinar αναφορικά με την εξερεύνηση του διαστήματος. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των σχολείων που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό ερευνητικό πρόγραμμα Erasmus+ KA2 Οdyssey: Οxford debates για νέους στη διδασκαλία των επιστημών, είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν ένα νοερό ταξίδι στο διάστημα ξεφεύγοντας από ηλιακές καταιγίδες και την κοσμική ακτινοβολία…χάρη στην εμπεριστατωμένη παρουσίαση του κ. Ζώη Ασημακόπουλου, Μέλους του Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε., Γεωλόγου, M.Ed. στις Ψηφιακές Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση, Ε.Κ.Π.Α. Το ενδιαφέρον κορυφώθηκε χάρη στη συμμετοχή και της κ. Όλγας Μαλανδράκη, κύριας ερευνήτριας του Αστεροσκοπείου Αθηνών, η οποία συμμετείχε εθελοντικά στο webinar εμπνέοντάς μας με την αγάπη της για το διάστημα. Πρέπει η ανθρωπότητα να επενδύσει στην εξερεύνηση του διαστήματος; Αυτό είναι το θέμα αντιλογίας Odyssey για τον επόμενο μήνα!!!