Πρόσκληση σε διαδικτυακή Ημερίδα Επιστημονικών Αγώνων Αντιλογίας Odyssey: Oxford Debates για Νέους στην Εκπαίδευση των Φυσικών Επιστημών

Mε μεγάλη χαρά το Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (ΙΡΕΣΕ) σας προσκαλεί το Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2021 στη διαδικτυακή Ημερίδα Επιστημονικών Αγώνων Αντιλογίας Odyssey, στις 3.30μ.μ. Στο πλαίσιο της ημερίδας εκπαιδευτικοί και μαθητές που συμμετείχαν στην πιλοτική εφαρμογή του προγράμματος θα μοιραστούν την εμπειρία τους. Θα διεξαχθεί ο τελικός αγώνας αντιλογίας ανάμεσα στις δύο προκριθείσες ομάδες του 6ου ΓΕΛ Καλλιθέας και του Άγιου Παύλου-Δελασάλ. Την Ημερίδα θα τιμήσουν με την παρουσία τους οι ακόλουθοι ομιλητές-τριες ή / και μέλη της κριτικής επιτροπής των αγώνων: 1) Ελένη Κ. Ευθυμιάδου, Επ. Καθηγήτρια Βιοανόργανης Χημείας, Εργαστήριο Ανόργανης Χημείας, Τμήμα Χημείας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Συνεργαζόμενη Ερευνήτρια του Ινστιτούτου Νανοεπιστημών και Νανοτεχνολογίας, ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος, 2) Manuele De Conti, Δρ, Λέκτορας στο Πανεπιστήμιο Cattaneo LIUC, Πρόεδρος της Eθνικής Ιταλικής Εταιρείας Debate / SNDI, 3) Βαρβάρα Πετρίδου, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Δ.Ε. Β΄Αθήνας, 4) Παναγιώτης Πεφάνης ,Οργανωτικός Συντονιστής 6ου ΠΕΚΕΣ Αττικής, 5)Φιλλένια Σιδέρη, π. Πρόεδρος Ένωσης Ελλήνων Χημικών, 6) Ιωάννα Παπαϊωάννου, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Δ.Ε. Β΄Αχαϊας, 7) Agata Godzik, Συντονίστρια του Eυρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ KA2 ‘‘Odyssey: Oxford Debates for Youths in Science Education, Εκπρόσωπος του Ινστιτούτου Γεωφυσικής Πολωνικής Ακαδημίας Επιστημών.
Όσοι ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν την εκδήλωση, παρακαλούνται να συμπληρώσουν την ακόλουθη φόρμα: https://docs.google.com/…/1GHHZNKsDRksgrdjER6GQ8Ln…/edit και να λάβουν στη συνέχεια το link της πλατφόρμας ZOOM, όπου θα διεξαχθεί η ημερίδα.
To πρόγραμμα της εκδήλωσης: