9.12.2019. Eκπαίδευση κριτών για τους αγώνες Οdyssey στο ΓΕΛ Φιλοθέης

Τη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου 2019 στο ΓΕΛ Φιλοθέης (18.00-21.00) πραγματοποιήθηκε από το Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.) επιμορφωτική συνάντηση των εκπαιδευτικών που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό ερευνητικό πρόγραμμα Odyssey: Oxford debates για Νέους στη Διδακτική των Φυσικών Επιστημών. Oι εκπαιδευτικοί είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν ένα demo των αγώνων Odyssey σχετικά με το θέμα της ενέργειας από μαθητές/τριες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Απολαύσαμε τους μαθητές να επιχειρηματολογούν αναφορικά με το επιστημονικό θέμα της ενέργειας και αισθανθήκαμε ικανοποίηση με το αρχικό αποτέλεσμα! Με τον τρόπο αυτό δόθηκε η δυνατότητα βιωματικής εξάσκησης στην εφαρμογή των κριτηρίων αξιολόγησης του αγώνα από τους εκπαιδευτικούς, που θα είναι και κριτές στους προκριματικούς αγώνες. Το ταξίδι Odyssey συνεχίζεται με την εφαρμογή μιας καινοτόμου διδακτικής πρακτικής στη σχολική τάξη!