20.5.2019: 2οι Θουκυδίδειοι Αγώνες Ρητορικής Τέχνης

O Δήμος Αλίμου και η Δημοτική Επιτροπή Παιδείας οργάνωσαν σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι,Ρ.Ε.Σ.Ε.) τους 2ους Θουκυδίδειους Αγώνες Ρητορικής Τέχνης και ρητορικές επιδείξεις μαθητών/τριών της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Η εκδήλωση φιλοξενήθηκε από το 4ο Γυμνάσιο Αλίμου την Κυριακή 20-5-2019.
Οι μαθητές τίμησαν με τον Λόγο τους, την τέχνη του λόγου. Χάρη στην εκφραστικότητά τους, την καθαρότητα των ιδεών, το πάθος υπεράσπισης των θέσεων και επιχειρημάτων τους, την ελεύθερη και αυθόρμητη έκφραση ανέδειξαν την αξία διαμόρφωσης ρητορικών ανθρώπων και ενεργών πολιτών. Συγχαρητήρια στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς που στήριξαν την προσπάθεια.
Τέλος, την εκδήλωση εμπλούτισαν εκπαιδευτικοί-μέλη του Ρητορικού-Θεατρικού Ομίλου του ΙΡΕΣΕ «ΡηΘήναι»μέσα από την επιτυχή απόδοση θεατρικών μονολόγων από αρχαίες τραγωδίες.