8.6.2019: Eθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδας-Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. 2ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρητορικής Τέχνης μαθητών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Η ρητορική είναι τέχνη. Η τέχνη του λόγου. Τη μοιραζόμαστε μέσα από κάθε σχισμή ζωής που απελευθερώνει την ικμάδα της σκέψης και της δημιουργικότητας. Μας βοηθά να κατανοήσουμε αποτελεσματικότερα, να επεξεργαστούμε και να αναπλάσουμε εμπειρίες ζωής. Να γνωρίσουμε καλύτερα τον εαυτό μας και τον κόσμο. Να έρθουμε σε επαφή με το πνεύμα μας. Να οραματιστούμε έναν ομορφότερο κόσμο…
Με αυτήν τη μορφή τέχνης ήρθαν σε επαφή και φέτος πάνω από διακόσιοι μαθητές πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης των Διευθύνσεων Ανατολικής Αττικής, Β΄, Γ΄και Δ΄Αθήνας στο πλαίσιο του 2ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ρητορικής Τέχνης με τη συνεργασία και την επιστημονική υποστήριξη του Ινστιτούτου Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.). Μεγάλο είναι το ευχαριστώ όλων των διοργανωτών στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδας και στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος για την ευγενική παραχώρηση πέντε αιθουσών, όπου φιλοξενήθηκαν οι ΄φωνές των «εκκολαπτόμενων» μικρών ρητόρων. Θερμό είναι το ευχαριστώ σε δύο σημαντικά πρόσωπα που τίμησαν με την παρουσία τους την εκδήλωση και ανέδειξαν την αξία του ήθους και του μετρημένου λόγου του ρήτορα: στον κ. Γιάννη Φωστηρόπουλο, Δήμαρχο Παλαιού Φαλήρου και τον κ. Γιάννη Μαριόλη, Πρόεδρο Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας του Δήμου Αλίμου. Ευχαριστούμε τους γονείς των μαθητών για την παρουσία αλλά και τη ρητορική συμμετοχή τους στο παιχνίδι της «Συζήτησης της γυάλας» αναδεικνύοντας τη σπουδαιότητα της ανταλλαγής απόψεων και προβληματισμών μικρών και μεγάλων για θέματα που αφορούν τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών μας. Ευχαριστούμε όλους τους συναδέλφους που στήριξαν την προσπάθεια καταθέτοντας ήθος, πάθος και λόγο στο έργο τους. Κυρίως, ευχαριστούμε τους μαθητές μας, τα παιδιά, που μας χάρισαν τη δροσιά της σκέψης και την ανάσα του λόγου τους. Μακάρι τα λόγια τους να γίνονται έργα, γιατί μόνο τότε η ρητορική θα έχει επιτύχει τον στόχο της στη ζωή όλων μας.