Πρόσκληση στο Mαθητικό Φεστιβάλ Ρητορικής Τέχνης μαθητριών /μαθητών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Εθνική Βιβλιοθήκη-Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα «Σταύρος Νιάρχος»

Στην τελική ευθεία για το Μαθητικό Φεστιβάλ Ρητορικής Τέχνης «Σκέφτομαι – Εκφράζομαι – Επικοινωνώ» για μαθητές πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης στη Νοηματική Ανάγνωση και στον Αυθόρμητο Λόγο. Στόχος του φεστιβάλ είναι οι μαθητές των Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄τάξεων να αναδείξουν την αξία του προφορικού λόγου στην τάξη και τη ζωή, να επικοινωνήσουν τις ιδέες τους, να διατυπώσουν τα επιχειρήματά τους, να εξοικειωθούν με την έκθεσή τους σε δημόσιο ακροατήριο και, φυσικά, να χαρούν και να διασκεδάσουν μαζί με συμμαθητές, δασκάλους, φίλους και συγγενείς!

Έτσι, με μεγάλη χαρά σας προσκαλούμε να παρακολουθήσετε το Μαθητικό Φεστιβάλ Ρητορικής Τέχνης, το οποίο διοργανώνεται από τις Διευθύνσεις Π.Ε. Ανατολικής Αττικής, Β΄και Δ΄Αθήνας δια των υπευθύνων πολιτιστικών προγραμμάτων, με την επιστημονική στήριξη του Εργαστηρίου Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας και Μελέτης της Λογοτεχνίας και Ρητορικής (Π.Τ.Δ.Ε. / ΕΚΠΑ) και σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.). Το φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 3 Ιουνίου 2018 στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδας-Κέντρο Πολιτισμού «Σταύρος Νιάρχος» (9.30-19.30).

Στο φεστιβάλ συμμετέχουν τριάντα (30) σχολεία, δημόσια και ιδιωτικά και από τις τρεις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Συγκεκριμένα από α) από τη Διεύθυνση Ανατολικής Αττικής συμμετέχουν τα: 2ο Δ.Σ. Αναβύσσου, 4ο Δ.Σ. Γέρακα, Δ.Σ. Ερασμείου Ελληνογερμανικής Σχολής, 3ο Δ.Σ. Σπάτων. Δ.Σ. Διαδραστικού Ευρωπαϊκού Σχολείου, Δ.Σ. Μοντεσσοριανών Σχολείων, 15ο Δ.Σ. Αχαρνών, 1ο Δ.Σ. Γέρακα, Δ.Σ. Εκπαιδευτηρίων Καίσαρη.
β) Aπό τη Διεύθυνση Π.Ε. Β΄Αθήνας συμμετέχουν τα: 8ο Δ.Σ. Αγίας Παρασκευής, 4ο Δ.Σ. Νέας Ιωνίας, Ιδιωτικό Δ.Σ. Ελληνογαλλική Σχολή «Saint Joseph», 2ο Δ.Σ. Χαλανδρίου, 3ο Δ.Σ. Νέου Ψυχικού, 4ο Δ.Σ. Νέου Ψυχικού, 6ο Δ.Σ. Χαλανδρίου, 1ο Δ.Σ. Παπάγου, 5ο Δ.Σ. Χολαργού, 1ο Δ.Σ. Ψυχικού.
γ) Από τη Διεύθυνση Π.Ε. Δ΄Αθήνας συμμετέχουν τα: 4ο Δ.Σ. Αλίμου, 9ο Δ.Σ. Αλίμου, 4ο Δ.Σ. Π. Φαλήρου, 1ο Δ.Σ. Γλυφάδας, 2ο Δ.Σ. Γλυφάδας, 13ο Δ.Σ. Γλυφάδας, 9ο Δ.Σ. Αγ. Δημητρίου, Ιδ. Δ.Σ. ΔΕΛΑΣΑΛ, Ιδ. Δ.Σ. Εκπ/ριων Γ. Ζωή, Ιδ. Δ.Σ. Λεοντείου Χρυσόστομος Σμύρνης, Ιδ. Δ.Σ. Σταυράκη.

Σας περιμένουμε να μοιραστούμε παρέα τις φωνές των παιδιών μας!