4-5-2018: Αγώνες 2ων Ρητορικών Επιδείξεων Π.Ε. Ν. Μεσσηνίας

Το  Εργαστήριο Αρχαίας Ρητορικής και Δραματικής Τέχνης του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου σε συνεργασία με τον Ρητορικό Όμιλο της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών και Πολιτισμικών Σπουδών, με τη Διεύθυνση Α/βάθμιας Ν.Μεσσηνίας, το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων, το Γραφείο Σχολικών Συμβούλων, το Iνστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.), την Ε.E. για την Π.Ρ.Ε., το ΚΠΕ και τα Εκπαιδευτήρια Μπουγά, διοργανώνει Αγώνες Ρητορικών Επιδείξεων για τους/τις μαθητές/τριες της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξη  την Παρασκευή 4 Μαϊου 2018 στο Αμφιθέατρο «Ν.Πολίτης» της Σχολής Ανθρωπιστικών και Πολιτισμικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου.

Η επιδεξιότητα στη ρητορική είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη της αυτοπεποίθησης στο δημόσιο λόγο μέσω της καλής χρήσης της γλώσσας του σώματος, της φωνής, της οπτικής επαφής, της ανάπτυξης κριτικής σκέψης και της τεκμηριωμένης επιχειρηματολογίας. Ο αυθορμητισμός των παιδιών αυτής της ηλικίας είναι σημαντικό προσόν αφού η φαντασία, η ζωντάνια και η φρεσκάδα είναι γνωρίσματα του παιδικού λόγου.
Οι μαθητές/τριες που έχουν δηλώσει συμμετοχή θα έρθουν με τη συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών των σχολείων τους οι οποίοι θα έχουν εξασφαλίσει τις υπεύθυνες δηλώσεις συμμετοχής στους Αγώνες από τους γονείς και κηδεμόνες. Τις Ρητορικές επιδείξεις μπορούν να παρακολουθήσουν και όσοι εκπαιδευτικοί των Σχολείων ενδιαφέρονται καθώς και συμμαθητές/τριες των διαγωνιζομένων αλλά και γονείς .
Πρόγραμμα:
8:20 : Προσέλευση , έναρξη Αγώνων,
8:30 : Αυθόρμητος Λόγος Δ τάξης
9:10 : Νοηματική Ανάγνωση Δ τάξης
10:00 : Αυθόρμητος Λόγος Ε τάξης
10:50 : Νοηματική Ανάγνωση Ε τάξης
11:30 : Αυθόρμητος Λόγος ΣΤ τάξης
12:10 : Νοηματική Ανάγνωση ΣΤ τάξης
12:20 : Ανακοίνωση αποτελεσμάτων , απονομές

ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ
Ελένη Βολονάκη, Αναπληρώτρια Διευθύντρια του Εργαστηρίου Αρχαίας Ρητορικής και Δραματικής Τέχνης
Δημήτρης Οικονομόπουλος, Διευθυντής Α΄θμιας Εκπαίδευσης