12.03.2024. 2η Ενδοσχολική επιμόρφωση στα 5ο & 47ο ΔΣ Περιστερίου

Την Τρίτη 12 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε απο τα 5ο και 47ο Δημοτικά Σχολεία Περιστερίου σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Ρητορικών & Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας, η δεύτερη ενδοσχολική επιμόρφωση αναφορικά με το πρόγραμμα «Παιχνίδια ρητορικής τέχνης στο σχολείο…Σκέφτομαι… Εκφράζομαι… Επικοινωνώ…», με εισηγήτρια τη Φωτεινή Εγγλέζου, πρόεδρο του ΙΡΕΣΕ. Αυτή τη φορά, διαφωνήσαμε με την καρδιά μας. Ανταλλάξαμε επιχειρήματα και αντεπιχειρήματα. Αντικρούσαμε επιχειρήματα και υποστηρίξαμε τις θέσεις μας μπροστά σε ενόρκους! Γελάσαμε αλλά και προβληματιστήκαμε! Καλλιεργήσαμε την κριτική μας σκέψη!

Ευχαριστούμε τις Διευθύντριες των δύο σχολείων, κκ.Δέσποινα Χαστά  και Ευαγγελία   Γεωργάτου για την πρόσκληση και τη θερμή φιλοξενία, καθώς και όλες και όλους τους εκπαιδευτικούς που μας τίμησαν με την παρουσία και την ενθουσιώδη συμμετοχή στις ρητορικές δραστηριότητες.