3.05.2023. Πρόσκληση στο 5ο Φεστιβάλ Ρητορικής Τέχνης για μαθητές/τριες πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης

Mε πολλή μεγάλη χαρά ανακοινώνουμε ότι το 5ο Φεστιβάλ Ρητορικής για μαθητές/τριες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης με τίτλο «Λόγος για Μαγευτικές Ιστορίες: Μιλώντας με τα Παραμύθια, Μιλώντας για τα Παραμύθια» είναι προ των πυλών! Το φεστιβάλ ρητορικής, το οποίο είναι μια γιορτή του λόγου, απευθύνεται σε μαθητές/τριες των Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄Δημοτικού και βασίζεται στο εγκεκριμένο από το ΙΕΠ εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Παιχνίδια ρητορικής τέχνης στο σχολείο: Σκέφτομαι… Εκφράζομαι… Επικοινωνώ…», το οποίο έχει κατατεθεί από το Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (ΙΡΕΣΕ).
Το φεστιβάλ διοργανώνεται από τις Υπεύθυνες Πολιτιστικών Θεμάτων των Διευθύνσεων Α’, Γ’ Αθήνας, Ανατολικής Αττικής και το Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε. σε συνεργασία με σχολεία της Β΄και Δ΄Αθήνας στις 7 Μαϊου 2023 στην Εθνική Βιβλιοθήκη Ελλάδος Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ).
Ευχόμαστε καλή επιτυχία στους μαθητές και στις μαθήτριες των σχολείων που συμμετέχουν!