3.4.2023. Ενδοσχολική επιμόρφωση μαθητών/τριών στο 2ο ΓΕΛ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

… κι όπου κατέχει να μιλή με γνώση και με τρόπο, κάνει και κλαίσιν και γελού τα μάτια των ανθρώπω…
(Βιντσέντζος Κορνάρος, Ερωτόκριτος)
Τη Δευτέρα 3 Απριλίου 2023 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση στο 2ο ΓΕΛ Καλλιθέας σε μαθητές και μαθήτριες της ομάδας Ρητορικής, της ομάδας που συμμετέχει στο πρόγραμμα της «Βουλής των Εφήβων» και της ομάδας που θα εκπροσωπήσει το σχολείο στην 45η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του European Youth Parliament. To θέμα της εισήγησης ήταν «Η σημασία του Ήθους στη δημόσια ομιλία». Εισηγήτρια του σεμιναρίου ήταν η Φωτεινή Εγγλέζου, Πρόεδρος του Ινστιτούτου Ρητορικών & Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.). Ευχαριστούμε θερμά για την πρόσκληση και τη ζεστή φιλοξενία τις υπεύθυνες καθηγήτριες του 2ου ΓΕΛ Καλλιθέας, κκ. Ειρήνη Ζαμάνη, Νεκταρία Μιγκάρδου και Έλλη Μανωλάκου και όλους/ες τους/τις συμμετέχοντες/ουσες μαθητές και μαθήτριες για την ενεργητική συμμετοχή και το ενδιαφέρον τους. Ήταν μεγάλη χαρά να μοιραστούμε μαζί τους έναν εποικοδομητικό διάλογο για ζητήματα δημόσιου λόγου.