16.01.2023. «4C’s Academy. Επικοινωνία: Καλλιέργεια των δεξιοτήτων προφορικής επικοινωνίας των μαθητών/τριών»

Tη Δευτέρα 16 Iανουαρίου 2022 και ώρες 6.30-8.30μ.μ. η Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Ανατ. Αττικής, δια μέσου των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας, διοργάνωσε διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο για την ενίσχυση των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων στο πλαίσιο της επιμορφωτικής δράσης «4Cs Academy», που σχετίζεται με τις δεξιότητες του 21ου αιώνα: Επικοινωνία, Δημιουργικότητα, Συνεργατικότητα και Κριτική Σκέψη (communication, creativity, collaboration, critical thinking). Στόχος των επιμορφωτικών συναντήσεων είναι η ενημέρωση των εκπαιδευτικών σε σχέση με τις δεξιότητες και πώς αυτές μπορούν να καλλιεργηθούν αποτελεσματικά στην εκπαιδευτική πράξη.Το σημερινό σεμινάριο είχε τον τίτλο: “Επικοινωνία: Καλλιέργεια των δεξιοτήτων προφορικής επικοινωνίας των μαθητών/τριών”. Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου, με την εναλλαγή θεωρητικών δεδομένων και πρακτικών δραστηριοτήτων, οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να στοχαστούν την έννοια της επικοινωνίας μέσα από μία νέα και διαφορετική οπτική. Εισηγήτρια: Δρ. Φωτεινή Εγγλέζου, Πρόεδρος του Ινστιτούτου Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.)