20.12.2022. Tελικός αγώνας αντιλογίας (debate) φοιτητών/τριών στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς

Την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2022 ολοκληρώθηκε ο κύκλος των έξι τρίωρων σεμιναριακών μαθημάτων επιχειρηματολογίας/αντιλογίας (debates) με προπτυχιακούς/κες φοιτητές/τριες του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιώς. Ο κύκλος έκλεισε με τον τελικό αγώνα αντιλογίας μεταξύ των δύο ομάδων που διακρίθηκαν στις προκριματικές διαδικασίες με θέμα: «Η οπλοκατοχή πρέπει να είναι δικαίωμα όλων των πολιτών άνω των 18 ετών» και νικήτρια την ομάδα του Λόγου. Η αντιλογία υπήρξε συναρπαστική: ποιοτική επιχειρηματολογία, επιστημονικές αποδείξεις, δυναμικές αντικρούσεις, πάθος, ήθος και λόγος. Με μεγάλη χαρά και περηφάνια όλοι οι παρευρισκόμενοι διαπιστώσαμε την επικοινωνιακή μεταμόρφωση των συμμετεχόντων  και  την ενδυνάμωση της έκφρασης των ιδεών και επιχειρημάτων τους.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλες και όλους τους/τις φοιτητές/τριες που μοιράστηκαν μαζί μας αυτό το επιχειρηματολογικό ταξίδι από τον Οκτώβριο, όπως και τους καθηγητές τον Αναπληρωτή Καθηγητή κ. Χαράλαμπο Γκούσιο και τον Δρ, μέλος Ε.Ε.Π.  κ. Χρήστο Νίκου για τη συμμετοχή τους ως κριτές στον τελικό αγώνα αντιλογίας. Κυρίως, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς τον Διευθυντή του Εργαστηρίου Στρατηγικής Επικοινωνίας και Μέσων Ενημέρωσης του Πανεπιστημίου Πειραιώς, Επίκουρο Καθηγητή κ. Αθανάσιο Σαμαρά για την πρόσκληση συμμετοχής και συνδιοργάνωσης με το Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε. των σεμιναριακών μαθημάτων όπως και για την εξαιρετική συνεργασία για την ευόδωση αυτής της κοινής προσπάθειας!

πόστερ για αγώνες