5.12.2021. 1o ChemEng Debate σε συνεργασία με τη φοιτητική ομάδα Χημικών Μηχανικών Engenius

Την Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2021 στις 11.00 στο Ηοtel Adonis στην πόλη των Πατρών πραγματοποιήθηκε ο πρώτος αγώνας αντιλογίας ChemEng Debate, ο οποίος βασίστηκε στο μοντέλο αντιλογίας Odyssey. Την εκδήλωση διοργάνωσε η φοιτητική ομάδα Χημικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών “Engenius” με τη συνεργασία του Ινστιτούτου Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.) με στόχο να αναδειχθούν οι ικανότητες πειθούς, ρητορικής, επικοινωνίας και έρευνας των φοιτητών/τριών. Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα του αντιλόγου. Το θέμα της αντιλογίας ήταν: «Η αξιοποίηση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας (ΑΠΕ) διασφαλίζει τη βιωσιμότητα των βιομηχανιών». Μέλη της Κριτικής Επιτροπής των αγώνων αντιλογίας ήταν: α) ο κ. Σπύρος Πανδής, Καθηγητής του Τμήματος Χημικών Μηχανικών Πατρών, β) κ.Χριστίνα Παπαδοπούλου, Business Development & Sustainability Manager στην Kotronis Packaging και γ) η κ. Φωτεινή Εγγλέζου, πρόεδρος του ΙΡΕΣΕ.
Ευχόμαστε η αρχική συνεργατική και επιτυχής προσπάθεια της ομάδας Engenius να ενέπνευσε τους/τις συμμετέχοντες/ουσες φοιτητές/τριες και το ακροατήριο και να έχει συνέχεια στο μέλλον!
Φωτό από την εκδήλωση: