16.11.2021. 1o προπαρασκευαστικό σεμινάριο στα ChemEng Debates

Oλοκληρώθηκε σήμερα Τρίτη 16 Νοεμβρίου 2021 το πρώτο από τα τέσσερα επιμορφωτικά σεμινάρια που θα οδηγήσουν στα ChemEng Debates την Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2021. Η φοιτητική ομάδα Χημικών Μηχανικών Πάτρας «Engenius Patras» σε συνεργασία με το Iνστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (ΙΡΕΣΕ) διοργανώνει για πρώτη φορά διαγωνισμό αντιλογίας με στόχο να αναδείξει τις ικανότητες πειθούς, ρητορικής και έρευνας των φοιτητών/τριών εφαρμόζοντας το μοντέλο αγώνων αντιλογίας Odyssey, το οποίο αποτελεί υβριδικό μοντέλο των Oxford Debates και του Public Forum Debate. Ναι! Ένας/μία Χημικός Μηχανικός συχνά χρειάζεται να διαφωνήσει και να επιχειρηματολογήσει κατάλληλα προκειμένου να ληφθεί η καλύτερη δυνατή απόφαση στον εργασιακό του/της χώρο. Το Debate αποτελεί μια οργανωμένη διαφωνία και στοχεύει στην ανταλλαγή απόψεων με τέτοιο τρόπο, ώστε να είναι εποικοδομητική, θετική και ενδιαφέρουσα. Και ναι! Οι φοιτητές/τριες ενδιαφέρονται να ανακαλύψουν τις βασικές δεξιότητες που χρειάζεται να αναπτύξουν για να είσαι πιο αποτελεσματικοί σε μια τέτοια διαδικασία!
Εισηγήτρια των προπαρασκευαστικών σεμιναρίων: Φωτεινή Εγγλέζου, Πρόεδρος του ΙΡΕΣΕ.