Πρόγραμμα Erasmus+ KA2 Odyssey: 1ος Εκπαιδευτικός Οδηγός για μαθητές και εκπαιδευτικούς με θέμα: Ενεργειακό Ζήτημα.Πυρηνική Ενέργεια και Ανανεώσιμες Μορφές Ενέργειας

ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΖΗΤΗΜΑ-ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ-Ενδεικτικές απαντήσεις φύλλου δραστηριοτήτων

ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΖΗΤΗΜΑ-ΜΑΘΗΤΗΣ

Συγγραφέας: Παναγιώτα Αργύρη, Μέλος του Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε., Μαθηματικός, Μ.Εd. στη Διδακτική και Μεθοδολογία των Μαθηματικών, Μ.Sc. στα Οικονομικά Μαθηματικά

Περιγραφή

Η χρήση και το κόστος της ενέργειας επηρεάζουν τον κάθε άνθρωπο στην καθημερινή ζωή του. Πολλά σχετικά θέματα προκύπτουν από τη χρήση της ενέργειας, όπως οι εκπομπές αερίων του θερμοκηπίου, η όξινη βροχή και η κλιματική αλλαγή. Ένα από τα πιο σημαντικά θέματα είναι ότι οι οικονομίες των κρατών, παγκοσμίως, χρησιμοποιούν μη ανανεώσιμες μορφές ενέργειας (ορυκτά καύσιμα) σε υψηλό ποσοστό. Παρόλα αυτά, η εξάρτηση από την εξάντληση των αποθεμάτων ορυκτών καυσίμων, λόγω των διαρκώς αυξανόμενων ενεργειακών αναγκών, θέτει, επιτακτικά, την ανάγκη αξιοποίησης άλλων μορφών ενέργειας. Οι σύγχρονες κοινωνίες αναζητούν λύσεις στο ενεργειακό ζήτημα, οι οποίες, αφενός, καλύπτουν τις ενεργειακές ανάγκες του παγκόσμιου πληθυσμού και, αφετέρου, είναι βιώσιμες και ασφαλείς για το περιβάλλον.
Σε αυτό το εκπαιδευτικό πακέτο οι μαθητές καλούνται να αποφασίσουν αν η αξιοποίηση της πυρηνικής ενέργειας ή των ανανεώσιμων πηγών μπορεί, εντέλει, να καλύψει αποτελεσματικά  τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει η παγκόσμια κοινότητα, όπως την αυξανόμενη ζήτηση ηλεκτρικής ενέργειας, την αειφορία και βιωσιμότητα του πλανήτη γη και τους περιβαλλοντικούς κινδύνους που απορρέουν, διατυπώντας τα αντίστοιχα επιχειρήματα υπέρ ή κατά σε κάθε περίπτωση, μετά τη διερεύνηση και μελέτη του θέματος.