5.3.2019. Β΄επιμορφωτικό σεμινάριο εκπαιδευτικών Π.Ε. στη Β΄Αθήνας «Παιχνίδια ρητορικής τέχνης στο σχολείο. Σκέφτομαι… Εκφράζομαι… Επικοινωνώ»

RHTORIKH.ΙΡΕΣΕ.Β΄ΑΘΗΝΑΣ. 5.3.2019

Tην Τρίτη 5 Μαρτίου 2019, κατά τις ώρες 17.00-20.00, στο 3ο -4ο Δ.Σ. Νέου Ψυχικού, πραγματοποιήθηκε δεύτερο επιμορφωτικό σεμινάριο σε εκπαιδευτικούς Π.Ε. της Β΄, Δ΄Αθήνας και Ανατολικής Αττικής, δια των υπευθύνων Πολιτιστικών θεμάτων, με τίτλο «Παιχνίδια ρητορικής τέχνης στο σχολείο. Σκέφτομαι… Εκφράζομαι… Επικοινωνώ…»

Στόχος του δεύτερου σεμιναρίου ήταν να δοθεί έμφαση σε τεχνικές καλλιέργειας αυθόρμητου και επιχειρηματολογικού λόγου ενόψει του  2ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ρητορικής Τέχνης για μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού, που θα διοργανωθεί 8 και 9 Ιουνίου 2019 στην Εθνική Βιβλιοθήκη του Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Στο φετινό Φεστιβάλ πέρα από τη νοηματική ανάγνωση και τον αυθόρμητο λόγο, ομάδες μαθητών θα επιδείξουν επιχειρηματολογικές δεξιότητες στο πλαίσιο διαλογικών συζητήσεων.

Εισηγήτρια του βιωματικού σεμιναρίου ήταν η κ. Φωτεινή Εγγλέζου, Εκπαιδευτικός (ΠΕ70), Δρ. της Διδακτικής Γλώσσας, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Πειραιά, Πρόεδρος του Ινστιτούτου Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.).