25.1.2019 Bιωματικό επιμορφωτικό σεμινάριο φιλολόγων Ν. Κορινθίας

Tην Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2019 στο 4ο ΓΕΛ Κορίνθου (16.00-19.00) πραγματοποιήθηκε  βιωματικό σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς των Γυμνασίων & Λυκείων Κορινθίας και Αργολίδας. Εισηγήτρια  του σεμιναρίου  η κα Φωτεινή Εγγλέζου, Δρ. στη Διδακτική της Γλώσσας και Ρητορικής, Πρόεδρος του Ινστιτούτου Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας και Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου στο 6ο ΠΕΚΕΣ Αττικής. Θέμα: «Η ρητορική παιδεία στη σχολική τάξη: η αξία της νοηματικής, μεγαλόφωνης ανάγνωσης και της παραγωγής αυθόρμητου λόγου»

Το σεμινάριο συν-διοργανώθηκε, ενόψει των 4ων Ρητορικών Μαθητικών Αγώνων της Περιφέρειας Πελοποννήσου. από το Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, το ΠΕΚΕΣ Περιφέρειας Πελοποννήσου και τον Σύνδεσμο Φιλολόγων Ν. Κορινθίας σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.)