13/12/2017: Επιμορφωτικό-Βιωματικό Εργαστήρι Εκπαιδευτικών στο 6ο Δ.Σ. Νίκαιας με θέμα: «Καλλιεργώντας την εκφραστική ανάγνωση»

Σ το πλαίσιο επιμορφωτικής συνάντησης εκπαιδευτικών ο Σχολικός Σύμβουλος της 65ης Περιφέρειας Δ.Ε. Αττικής σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.)  πραγματοποίησε την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017 βιωματικό εργαστήρι εκπαιδευτικών με θέμα: «Kαλλιεργώντας την εκφραστική ανάγνωση». Το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε στο 6ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας με συντονίστρια την Φωτεινή Εγγλέζου, Δρ Διδακτικής της Γλώσσας και Ρητορικής, Πρόεδρο του Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε. Ο στόχος του εργαστηρίου ήταν διττός: α) να αναδείξει στη διαχρονικότητά τους κύριες θεωρητικές απόψεις σχετικά με την αξία της εκφραστικής ανάγνωσης στη διαμόρφωση των επικοινωνιακών δεξιοτήτων των μαθητών και β) να προτείνει πρακτικές μεθόδους εφαρμογής της εκφραστικής ανάγνωσης στο πλαίσιο τόσο της διδακτικής διαδικασίας όσο και της εφαρμογής προγραμμάτων φιλαναγνωσίας.

Young Aristotle, Ch. Degeorge