25/11/2017: Επιμορφωτική Ημερίδα Εκπαιδευτικών στο Π.Ε.Κ. Πειραιά με θέμα: «Ρητορική Τέχνη και Αφηγηματικός Λόγος»

Τo Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2017, στο ΠΕΚ Πειραιά διοργανώθηκε επιμορφωτική ημερίδα με θέμα: «Ρητορική Τέχνη και Αφηγηματικός Λόγος». Η ημερίδα διοργανώθηκε από τον Προκόπη Η. Μανωλάκο, Υποδιευθυντή Α/θμιας Π.Ε.Κ. Πειραιά σε συνεργασία με το Γραφείο Σχολικών Συμβούλων και με το Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.). Στο πλαίσιο της ημερίδας πραγματοποιήθηκαν δύο βιωματικά εργαστήρια: α) «Η ρητορική τέχνη στην παιδαγωγική πράξη» με συντονίστρια την  Φωτεινή Εγγλέζου, Δρ Διδακτικής της Γλώσσας και Ρητορικής, Σ.Ε.Π. στο Ε.Α.Π., Πρόεδρο του Ινστιτούτου Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.) και β) «Από τη λέξη στην αφήγηση και τη δημιουργία ιστοριών στη σχολική τάξη» με συντονιστές τους: Δημήτρη Μάλλη και Καλλιρόη Μουλά, Εκπαιδευτικούς- Αφηγητές, μέλη του Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε. Στην ημερίδα συμμετείχαν Εκπαιδευτικοί της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης όλων των ειδικοτήτων καθώς και φοιτητές/τριες παιδαγωγικών και καθηγητικών σχολών.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/epimorfosi/i-ritoriki-tehni-stin-paidagogiki-praxi-epimorfotiki-imerida-sto-pek-peiraia#ixzz50FUQXINV

«Η ρητορική τέχνη στην παιδαγωγική πράξη».