19.12.2023. Διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο για τη σχολική διαμεσολάβηση: «Χτίζοντας γέφυρες, όχι τοίχους»

Την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2023 και ώρες 18.00-20.00 το Ινστιτούτο Ρητορικών & Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.) πραγματοποίησε διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο για τη σχολική διαμεσολάβηση με τίτλο: «Χτίζοντας γέφυρες, όχι τοίχους». Πρόκειται για μια ειρηνική μέθοδο επίλυσης των συγκρούσεων στον χώρο του σχολείου, η οποία βασίζεται στη θεωρία της μη Βίαιης Επικοινωνίας. Αποτελεί εγκεκριμένη πρακτική για την πρόληψη και την αντιμετώπιση της βίας και εφαρμόζεται ήδη με καλά αποτελέσματα σε πολλά σχολεία στη χώρα μας αλλά και στο εξωτερικό. Στο πλαίσιο του σεμιναρίου γνωρίσαμε θεωρητικά τις βασικές αρχές της διαμεσολάβησης, ενώ σε βιωματικό επίπεδο είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε μια απόπειρα σχολικής διαμεσολάβησης ακονίζοντας τις επικοινωνιακές μας δεξιότητες.

Εισηγήτρια του σεμιναρίου ήταν η Βίκυ Βυθούλκα, Φιλόλογος Ειδικής Αγωγής-Σχολική Ψυχολόγος, μέλος του Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.