8.12.2022. Παιχνίδια ρητορικής τέχνης για εκπαιδευτικούς Π.Ε. στη Διεύθυνση Α΄Αθήνας

Σεμινάριο στην Α΄Αθήνας με Πόπη Κύρδη

Την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου 2022 και ώρες 17.00-20.00 διοργανώθηκε στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας, δια της Υπεύθυνης Πολιτιστικών Θεμάτων, σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε), το πρώτο από τα τρία βιωματικά σεμινάρια με θέμα «Παιχνίδια Ρητορικής Τέχνης στο Σχολείο: Σκέφτομαι… Εκφράζομαι… Επικοινωνώ». Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στο 49ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών, Αγ. Ασωμάτων 37 στο πλαίσιο φεστιβάλ ρητορικής που συνδιοργανώνεται από Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Αττικής και το ΙΡΕΣΕ.

Στόχος των σεμιναρίων είναι η εξοικείωση εκπαιδευτικών και παιδιών στη νοηματική ανάγνωση, τον αυθόρμητο λόγο και την ανταλλαγή επιχειρημάτων σε διαλογικό πλαίσιο, η ενδυνάμωση του προφορικού λόγου των μαθητών/τριών και η καλλιέργεια των δεξιοτήτων ζωής, μέσα από ρητορικά παιχνίδια, σύγχρονες παραλλαγές των ρητορικών προγυμνασμάτων. Τα ρητορικά παιχνίδια και οι τεχνικές που προτείνονται δίνουν έμφαση στην ενεργό πολιτειότητα, τα δικαιώματα, τη συμμετοχή, τη φιλαναγνωσία, το παραμύθι, την ανάπτυξη επιχειρημάτων αλλά και γενικότερα στη σχολική καθημερινότητα.

Εισηγήτρια: Φωτεινή Εγγλέζου, Δρ, Πρόεδρος του Ινστιτούτου Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.).