2.11.2022. Σεμινάριο εκπαιδευτικών Π.Ε. Πειραιά «Σκέφτομαι… Εκφράζομαι… Επικοινωνώ…»

Την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2022 στις 5.30-8.30 μ.μ. σε συνεργασία με την Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά θα πραγματοποιηθεί το πρώτο βιωματικό σεμινάριο με θέμα: Παιχνίδια Ρητορικής Τέχνης στο Σχολείο: Σκέφτομαι, εκφράζομαι, επικοινωνώ…
Στόχος του σεμιναρίου είναι η εξοικείωση εκπαιδευτικών και μαθητών με ρητορικά παιχνίδια, σύγχρονες παραλλαγές των ρητορικών προγυμνασμάτων στη νοηματική ανάγνωση, στον αυθόρμητο λόγο και την ανταλλαγή επιχειρημάτων σε διαλογικό πλαίσιο, η ενδυνάμωση του προφορικού λόγου των μαθητών και η καλλιέργεια δεξιοτήτων ζωής.
Εισηγήτρια του σεμιναρίου είναι η Φωτεινή Εγγλέζου, πρόεδρος του Ινστιτούτου Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (ΙΡΕΣΕ).
Το δεύτερο και τρίτο βιωματικό σεμινάριο θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022 και Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2023 αντίστοιχα στις 5.30-8.30μ.μ.
Τόπος διεξαγωγής των επιμορφωτικών σεμιναρίων είναι το 5ο Δ.Σ. Πειραιά (Αντιπλοιάρχου Παναγιώτη Βλαχάκου 99, τηλ. 210 4203272). Πρόσβαση: Μετρό Γραμμή 3 Αεροδρόμιο-Πειραιάς (Στάση Μανιάτικα).