16.06.2021. 1ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρητορικής Τέχνης Δράμας για μαθητές/τριες πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης

Με μεγάλη χαρά ανακοινώνουμε ότι την Τρίτη 16/06/2021 πραγματοποιήθηκε το 1ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρητορικής Τέχνης Δράμας για μαθητές/τριες πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης με τίτλο: «Σκέφτομαι… Εκφράζομαι… Επικοινωνώ… Η τέχνη στη ζωή μας μέσα από την τέχνη του λόγου». Η εκδήλωση διοργανώθηκε από τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ70 του ΠΕΚΕΣ Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης Κωνσταντίνο Βλαστάρη και Ανανία Τοζακίδη με τη στήριξη της Δ/νσης Α/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Δράμας σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (ΙΡΕΣΕ). Μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί από σχολεία του Ξηροποτάμου, της Προσοτσάνης, της Δράμας, της Πετρούσας αγκάλιασαν με ενθουσιασμό και μεράκι την προσπάθεια και έδωσαν δυναμικά το παρών με τη συμμετοχή τους. Θερμό το ευχαριστώ σε όλες και όλους τους συμμετέχοντες, οι οποίοι παρά τις δυσκολίες της φετινής σχολικής χρονιάς, καλλιέργησαν τον ‘σπόρο’ της ρητορικής, που φυτεύτηκε πριν από δύο χρόνια, τον Δεκέμβριο του 2019, με πρωτοβουλία της ΣΕΕΠΕ70 Φρόσως Χαραλαμπίδου και τη συνεργασία των ΣΕΕ Ανανία Τοζακίδη, Νικολέττας Μουσιάδου, Αικατερίνης Σαραφίδου και του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Δράμας. Ευχόμαστε η προσπάθεια να συνεχιστεί και του χρόνου με μεγαλύτερο ακόμα κέφι και ενθουσιασμό!